Duha Velká Medvědice

Duha Velká Medvědice

programy pro mládež: příroda - sport a hry - zážitky - cestování - recese

O slavné můviťácké cestě do vesmíru

Koncem března, přesněji od 23. do 25., se pětadvacet dobrodruhů, účastníků projektu Move It!, podpořeného Evropskou unií, vydalo na skrytou vesmírnou základnu do Bolatic u Kravař. Cestu moderním regiojetem si všichni užili, a pak už jsme se dokodrcali i těmi dalšími couráky až na místo. Po nějakém tom papírování a úředničině, zahrnující hromadu podepisování, jsme se pustili rovnou do výcviku.

Takový kosmonaut toho musí umět spoustu, co je ale nejdůležitější – spolupracovat s ostatními. Proto hned několik úvodních her bylo zaměřeno tak, abychom se dokázali navzájem poslouchat, abychom porozuměli druhým, a taky společně splnili cíl každé hry. Večer příjemně utekl, a než jsme se nadáli, bylo ráno.

Kapitán s navigátorem nás naházeli do rakety, kterou představoval žlutý autobus, a za chvíli jsme byli v Kravařích, městě s neobyčejnou historií i nádhernou architekturou. Tady jsme si dali rozchod nejen na prohlídku místní poutě, ale i na obhlídku města. Průzkum měl samozřejmě i své úkoly, třeba nechat si nakreslit od místních krávu, nebo zjistit jméno starosty obce. Svíčková na smetaně s brusinkami v místní restauraci byla tím správným rozloučením s městem.

Zpátky na základnu jsme šli pěšky převážně rezervací Koutské a Zábřežské louky, na cestě lukami a lužními lesy svítilo sluníčko. Občas jsme zastavili a zahráli nějakou tu klasiku – trojnožku, ringo, červení/bílí...

Všichni se vesměs osprchovali či jinak umyli, načež v místním hostinci čekala skvostná večeře. Po jídle následoval blok herních specialit, které měly ověřit psychickou odolnost pozemšťanů v prostředí, kde nemohli mluvit. Ticho jako ve vesmíru, hromada lidí v naprostém mlčení divoce gestikulující rukama, tak nějak to vypadalo.

Jako bonus nás čekala noční hra. Každý dostal svítící náramek, a na poli lovil ztroskotané mimozemšťany, od kterých se získávala DNA. Nicméně jeden z mimozemšťanů DNA nedával, právě naopak; byl to nebezpečný Predátor, vesmírný zabiják a postrach mnoha planet. Ten nás lovil a získanou DNA nám zase bral.

V neděli jsme bohatě posnídali a po motivačních hrách u kostela jsme se vrátili do základny a balili, uklízeli, větrali, vyplňovali dotazníky a hodnotili. A pak už šup šup na vlak.

Fotky z mise jsou zde

Archiv starších aktivit

Kdo je Duha Velká Medvědice?

Duha Velká Medvědice
 • sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi
 • Schweitzerova 70
 • 779 00 Olomouc
 • tel.: +420 723 335 585
 • velka(at)medvedice.net

Originální spolek fajn lidí, který připravuje duhově barevné programy pro aktivní volný čas dětí a mládeže - jednodenní či víkendové akce v přírodě, doma i ve světě zaměřené na turistiku, sporty a hry, amatérskou kulturu a mezinárodní výměny mládeže. Získáte s námi netradiční a silné zážitky.

 • pro věkovou skupinu teenagerů (tj. zhruba od 12 asi do 20 let, jezdí s námi také pár aktivních starších věčně duchem mladých)
 • zaměřené na přírodu – sport a hry – amatérské umění – recesi
 • umožňující si rozšířit obzory, seznámit se s dalšími lidmi a tyhle kontakty rozvíjet
 • přinášející nejen zábavu, ale vždy i něco „za tím“
 • otevřené i pro zájemce bez povinného členství
 • Každé dva měsíce pořádáme alespoň jednu víkendovou akci, nejčastěji na Moravě, ale jezdíme i do Čech a pár akcí už jsme měli i v zahraničí. To všechno je za levný peníz, protože máme díky mezinárodním Přátelům přírody, jichž jsme členy, slevy po celé Evropě. Jsme součástí sdružení dětí a mládeže Duha a také koalice UNO.

  Náš spolek vznikl v roce 1983 pod názvem Velká Medvědice a od té doby svoji činnost nikdy nepřerušil. Původně to byl tábornický oddíl zaměřený na indianismus. Na sklonku roku 2001 jsme vstoupili do Duhy - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi. Jsme základním článkem Duhy (dužinou) s právní subjektivitou. V současnosti se věnujeme pořádání zážitkových akcí v přírodě a mezinárodním výměnám mládeže.

  Duha Velká Medvědice
  • sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi
  • Schweitzerova 70
  • 779 00 Olomouc
  • tel.: +420 723 335 585
  • velka(at)medvedice.net