Duha Velká Medvědice

Duha Velká Medvědice

programy pro mládež: příroda - sport a hry - zážitky - cestování - recese

Jásón a Argonauti v Domašově

O víkendu 22. - 24. června proběhla akce ve stylu starého Řecka, a sice z doby Jásona a jeho hledání zlatého rouna. Na skautské základně v Domašově nad Bystřicí, kterou už máme od února ozkoušenou, jsme zakotvili s lodí Argo. Kromě her a programu jsme také hostili kolegu Lucase z německého Duryňska, zástupce hlavních organizátorů projektu Move It. Ten se přijel podívat, jak si v projektu Move it! vedeme a jak se nám daří.

Veliká legrace začala už v sobotu ráno, kdy měl každý přijít ke snídani v tóze udělané z prostěradla. Někomu se dařilo uvázat lépe, někomu hůře, ale nakonec za pomoci vedoucích všichni vypadali naprosto úžasně.

Po absolvování výcviku základních dovedností u horského kentaura, jako bylo visení na větvi, přetahovaná, a lovení dračího ocásku, jsme se vydali přímo na audienci ke králi Peliovi. Lstivý Pelias ovšem o trůn nechtěl přijít, tak nás poslal – na naši vlastní radu – hledat Zlaté rouno.

Jáson si musel na loď vybrat pořádnou posádku, takže chtěl po svých budoucích námořnících, aby mu předvedli hod diskem, běh, obětavost při hodu kamarádem do dálky, i statečnost v zápase. Nakonec si partu těch nejtvrdších mořských vlků vybral a jelo se směr Kolchida. Ta ovšem není na žádných mapách, a tak nás čekala krátká zastávka u poníženého krále Finea, trpícího pod každodenní tyranií divokých harpyjí. Fineovi jsme pomohli, a on nám za to ukázal cestu.

Cestování po moři bylo dost nebezpečné – třeba mezi plovoucími skalami nazývanými Symplégády. I to jsme zvládli se ctí a beze ztrát, když první z nás zahlédli divoké kolchidské býky poklidně se pasoucí na pobřeží. Král Aités po nás chtěl, abychom býky pochytali, a taky že ano!

Před bojem s dračími bojovníky přišla za Iásonem královská dcera Médea. Donesla mu kuzelnou mast, díky které se stal na jeden den neporazitelný, a i my se cítili nezničitelní. Tak jsme snadno porazili dračí bojovníky vypěstované z dračích zubů.

Ovšem poslední úkol, dostat se k rounu, byl zatím nejzapeklitější ze všech ůkolů, které jsme museli splnit. Na několika stanovištích čekali drobné prácičky, jejichž vyřešení kolikrát trvalo i dvacet minut. Za správně vykonání záskal tým indicii, díky které pak našel dračí sluj, a v souboji na přetahování zvládli všichni draka porazit a ukořistit Zlaté rouno!

Pak už večerní opékání špekáčků, v neděli před odjezdem jsme si nakreslili domy našich snů a nakonec podiskutovali, jak se nám to líbilo.

Velké poděkování tentokrát patří všem vedoucím, Hynkovi, Radkovi, Vendě, Jahodě, Pavle, Štěpánce, a Janě, a taktéž hostujícímu Lucasovi, za kus hereckého umu při desítce tematických scének a vázání prostěradlových tóg.

Fotky z akce zde

Archiv starších aktivit

Kdo je Duha Velká Medvědice?

Duha Velká Medvědice
 • sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi
 • Schweitzerova 70
 • 779 00 Olomouc
 • tel.: +420 723 335 585
 • velka(at)medvedice.net

Originální spolek fajn lidí, který připravuje duhově barevné programy pro aktivní volný čas dětí a mládeže - jednodenní či víkendové akce v přírodě, doma i ve světě zaměřené na turistiku, sporty a hry, amatérskou kulturu a mezinárodní výměny mládeže. Získáte s námi netradiční a silné zážitky.

 • pro věkovou skupinu teenagerů (tj. zhruba od 12 asi do 20 let, jezdí s námi také pár aktivních starších věčně duchem mladých)
 • zaměřené na přírodu – sport a hry – amatérské umění – recesi
 • umožňující si rozšířit obzory, seznámit se s dalšími lidmi a tyhle kontakty rozvíjet
 • přinášející nejen zábavu, ale vždy i něco „za tím“
 • otevřené i pro zájemce bez povinného členství
 • Každé dva měsíce pořádáme alespoň jednu víkendovou akci, nejčastěji na Moravě, ale jezdíme i do Čech a pár akcí už jsme měli i v zahraničí. To všechno je za levný peníz, protože máme díky mezinárodním Přátelům přírody, jichž jsme členy, slevy po celé Evropě. Jsme součástí sdružení dětí a mládeže Duha a také koalice UNO.

  Náš spolek vznikl v roce 1983 pod názvem Velká Medvědice a od té doby svoji činnost nikdy nepřerušil. Původně to byl tábornický oddíl zaměřený na indianismus. Na sklonku roku 2001 jsme vstoupili do Duhy - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi. Jsme základním článkem Duhy (dužinou) s právní subjektivitou. V současnosti se věnujeme pořádání zážitkových akcí v přírodě a mezinárodním výměnám mládeže.

  Duha Velká Medvědice
  • sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi
  • Schweitzerova 70
  • 779 00 Olomouc
  • tel.: +420 723 335 585
  • velka(at)medvedice.net